Czy wiesz, że związek między stanem psychicznym, a natężeniem odczuwanego bólu to fakt potwierdzony przez naukowców?
Czytałeś już o mechanizmie bramki kontrolnej przepuszczającej sygnał bólowy i odpowiadającej za poziom jego natężenia. Wiesz, że percepcja bólu zależy nie tylko od cech fizycznych urazu czy choroby, ale jest także wypadkową oddolnej i odgórnej psychicznej oceny impulsu bólowego. Korzystając z tej wiedzy warto przedstawić korzyści płynące z koncepcji bramki kontrolnej.
Rola czynników psychicznych i społecznych w procesie odczuwania bólu została potwierdzona w licznych badaniach, m.in. udowodniono związek intensywniej doznawanego bólu z doświadczaniem stresu, konfliktów rodzinnych i małżeńskich, a także trudnych wydarzeń życiowych. Potwierdzono też zależność między silniej odczuwanym bólem a lękiem i depresją.
W badaniu przeprowadzonym wśród pacjentów oddziału chirurgicznego, chorych podzielono na dwie grupy, jedną z grup zachęcono do kontrolowania negatywnych myśli i dodawania sobie w myślach otuchy. Okazało się, że ludzie z tej grupy zgłaszali potem mniejsze natężenie odczuwanego bólu, potrzebowali mniej środków przeciwbólowych i opuszczali szpital średnio 2-3 dni wcześniej niż pacjenci z drugiej grupy.
W jednym z poprzednich wpisów przywołałem także wyniki badania przeprowadzonego wśród rannych żołnierzy, którzy odczuwali mniejszy ból w porównaniu do pacjentów po operacjach chirurgicznych. Inne postrzeganie sytuacji, w której się znaleźli przełożyło się na inny odbiór doświadczanego bólu (link do wpisu).
Wyniki badań wydają się pozostawać w zgodzie z naszym codziennym doświadczeniem. Przypomnij sobie ostatni raz kiedy bolała Cię głowa. Czy nie masz wrażenia, że ból przybierał na sile, kiedy byłeś zdenerwowany, smutny, zestresowany? Czy po odprężeniu się i uspokojeniu ból nie wydawał się słabszy?
Znając mechanizm oddolnego i odgórnego wpływu naszej psychiki na percepcję bólu, możesz podjąć odpowiednie kroki do panowania nad nim. Aby przejąć kontrolę nad bólem, powinieneś zadbać zarówno o swoje ciało jak i umysł.
Postaraj się opanować napięcie odczuwane w ciele i uspokój negatywne myśli pojawiające się w głowie, a przekonasz się, że natężenie bólu zaczyna się zmniejszać. W kolejnym wpisie poznasz technikę, która może Ci w tym pomóc. Dowiesz się na jakiej zasadzie działa i w jaki sposób może wpłynąć na obniżenie poziomu odczuwanego bólu.
- Feurstein, M., Salt, S. & Houle, M. (1985). Environmental stressors and chronic low back pain: life events, family and work environment.Pain, 22,295-307
- Langer, E. J., Janis, I. L., ft Wolfcr, J. A. Reduction of psychological stress in surgical patients. Journal of Experimental SocialPsychology, 1975, 11, 155-165.
- Merskey, H. & Boyd, D. (1978). Emotional adjustment and chronic pain. Pain, 5, 173-178.
- Romano J., Turner, J.,OMANO, J.,(1985) Chronic pain and depression:does the evidence support a relationship? Psychological Bulletin, 97, 18-34.
- Sternbach RA. Survey of pain in the United States: the Nuprin pain report. ClinJ Pain 1986; 2:49–53