Czy wiesz, że amputowana część ciała może boleć? Dowiedz się więcej na temat niezwykłości bólu↓
Wydaje się niemożliwe, aby odczuwać ból w miejscu, którego już fizycznie nie ma. A jednak pacjenci po amputacjach często zgłaszają takie doznania. Jest to tzw. ból fantomowy.
Czasem pacjenci po amputacjach mają wrażenia ruchu, ucisku i ciepła w nieistniejących części ciała. Fantomowy ból nie dotyczy tylko amputacji kończyn, takie doznania zgłaszają też pacjenci po utracie zębów, języka, oczu czy pacjentki po amputacji piersi.
Ból nie jest tylko doznaniem fizycznym. Na jego powstanie, w dużym stopniu wpływają też czynniki psychiczne i społeczne. Może to być poczucie żalu, niepewność co do własnej przyszłości, lęk czy depresja.
W poprzednich wpisach rozróżniliśmy dwa oblicza bólu, jedno korzystne i przydatne w naszym życiu – ból, który informuje i ostrzega, drugie niekorzystne i niepotrzebne – ból, który jest źródłem udręki – ból przewlekły.
Ból przewlekły możesz odczuwać w różnych okolicznościach, m.in: może być konsekwencją dawno przebytej operacji, czy też urazu lub wypadku sprzed lat. W takim przypadku, Twoje ciało się zagoiło, ale ból pozostał.
Ból może też towarzyszyć przewlekłej chorobie! Codziennie odczuwany, uciążliwy ból nie spełnia już swojej funkcji motywującej do leczenia choroby. Staje się jedynie źródłem cierpienia i coraz większego wycieńczenia. Z objawu choroby ból zmienia się w chorobę samą w sobie.
Choć medycyna wie coraz więcej na temat patofizjologii bólu przewlekłego, wciąż jesteśmy dalecy od poznania wszystkich jego mechanizmów. W wielu przypadkach nie wiadomo do końca dlaczego boli, ale wiadomo, że ten ból w żaden sposób nie pomaga. Wręcz przeciwnie taki ból bardzo przeszkadza w normalnym życiu. Skrajnym przypadkiem bólu odczuwanego w oderwaniu od biologicznej przyczyny jest opisany wcześniej ból fantomowy.
Graczyk, M., http://ortopartner.pl/files/File/m-graczyk-bol-fantomowy-wyzwanie-terapeutyczne.pdf.