Dowiedz się co robić, kiedy ból nie przechodzi, a wizyta u lekarza pierwszego kontaktu nie wystarcza↓
Ból oderwany od swojego informacyjno-ostrzegawczego działania traci swoją biologiczną funkcję. Taki ból staje się niepotrzebny.
Ale uwaga! Nie powinieneś sam wyrokować, czy ból, który odczuwasz jest na pewno niepotrzebny – niewyjaśniony ból może być oznaką choroby, której nie jesteś świadomy.
W przypadku uciążliwego bólu pierwsze kroki należy skierować do lekarza pierwszego kontaktu.
Kiedy nie znajdziesz tam oczekiwanej pomocy, kiedy nadal Cię boli, powinieneś udać się do specjalistycznej poradni leczenia bólu. To tam Twój ból może być zdiagnozowany i leczony – najbardziej rzetelnie.
W poradni leczenia bólu można skorzystać z porad lekarzy różnych specjalności. A jeżeli leczenie tego wymaga, można też skorzystać z pomocy rehabilitanta i psychologa.
Oferowane leczenie powinno mieć charakter interdyscyplinarny (multimodalny) i być kompleksowe. Całość terapii powinna być jednak koordynowana przez jednego lekarza, specjalizującego się w diagnostyce bólu.
Lekarz koordynator, po wstępnym rozpoznaniu, kieruje pacjenta na konsultacje, do odpowiednich specjalistów. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nie musi sam decydować do kogo się udać i co robić dalej.
Zamiast tego, jest precyzyjnie prowadzony przez swojego lekarza koordynatora i odbywa tylko te konsultacje, które są w jego przypadku wskazane.
W ten sposób, pacjent poradni leczenia bólu, unika zmory wielu polskich pacjentów – odsyłania od jednego specjalisty do innego…
Po odbyciu wszystkich, wskazanych konsultacji, lekarz koordynator zbiera wyniki i na ich podstawie proponuje najbardziej adekwatny program leczenia.
Dopiero taka profesjonalna diagnoza, przeprowadzona przez odpowiedniego specjalistę, może wykazać jaka jest rzeczywista przyczyna odczuwanego bólu i jak powinno się go leczyć.